Jaszczurka kołnierzasta

Osobliwa ozdoba u australijskiej jaszczurki kołnierzastej zwisa zazwyczaj wzdłuż je ciała. W porze zalotów lub w razie niebezpieczeństwa jaszczurka potrafi szybko unieść swój piękny, plamisty kołnierz.

Jaszczurka kołnierzasta występuje w całym regionie północnej i północno-zachodniej Australii oraz na Nowej Gwinei. Należy wiedzieć, że istnieje wiele jaszczurek, które żywią się roślinami i są wegetarianami. Znów głównym składnikiem tej jaszczurki są owady, pająki i małe ssaki. Jaszczurki kołnierzaste padają często łupem innych jaszczurek, węży i różnych ssaków.

Co należy wiedzieć o rozmnażaniu?

Samiec jaszczurki kołnierzastej broni rewiru i odgania inne samce czyli rywali. Wielkość rewiru jest proporcjonalna do wielkości samca. Większość agam, wśród nich jaszczurka kołnierzasta, ma skomplikowane rytuały godowe. Samiec zawsze stara się o samicę. Wystarczy mu drobny sygnał, aby się zorientował, czy samica jest zainteresowana i gotowa do parzenia czy nie. Jaja zostają zapłodnione w ciele samicy. Młode wykluwają się po 8-12 tygodniach czasu. Po zniesieniu jaj samica nie troszczy się ani o jajka, ani o młode. Młode od razu po przyjściu na świat są całkowicie samodzielne.

Co należy wiedzieć o ich trybie życia?

Należy wiedzieć, że tak jak większość jaszczurek, również jaszczurka kołnierzasta jest aktywna w dzień. Słońce nagrzewa jej krew i daje zapewnia dość energii, żeby mogła szukać pożywienia i szybko się poruszać. Spiczaste łuski, pokrywające jej ciało, chronią ją przed utratą płynów. Jaszczurka kołnierzasta żyje na drzewach, gdzie leży na gałęziach i wygrzewa się w słońcu. Na swych długich nogach przednich i mocniejszych tylnych potrafi przenieść się z jednej gałęzi na drugą lub w pozycji wyprostowanej biegać po ziemi. W odróżnieniu od innych jaszczurek umie poruszać się i na czterech i na dwóch kończynach. Przednie nogi zwisają luźno w dół, a uniesiony ogon pomaga w utrzymaniu równowagi. Nie potrafi też, tak jak inne jaszczurki, całkowicie odrzucić ogona. Kiedy zagraża jej niebezpieczeństwo rozciąga swój osobliwy kołnierz, przez co wydaje się większa i groźniejsza. Rozłożony kołnierz może mieć średnicę nawet 25 cm i pokryty jest barwnymi plamami. Plamy te różnią się w zależności od środowiska, w którym żyje jaszczurka. U zwierząt w Queensland kołnierz bywa z reguły żółty z czarnymi i białymi plamami, zwierzęta żyjące dalej na północy Australii miewają kołnierz pomarańczowy z małymi, czerwono-czarnymi i białymi plamami. Ząbkowany na skraju kołnierz składa się z wielkich fałd skórnych, łysych po lewej stronie i otaczających głowę z obu stron. Rozwiera się za pomocą licznych podpierających wyrostków kości gnykowej. Można też przypuszczać, że pełni funkcję kolektora słonecznego, szybciej wychwytującego promieniowanie słońca.

Oto 5 ciekawostek na temat tej jaszczurki:

1). Tylna noga jaszczurki kołnierzastej ma rozwinięte tylko trzy palce i przypomina nogę ptaka lub dinozaura.

2). Zęby są mocno umocowane na skraju szczęki i przypominają ludzkie siekacze, kły i trzonowce.

3). Inną jaszczurką żyjącą na drzewach w Australii jest waran Goulda, który może mieć długość nawet 2 metry. Aborygeni, uważają, że ukąszenie tej jaszczurki nigdy się nie goi.

4). Jaszczurka kołnierzasta bywa często hodowana jako zwierzę domowe. Kiedy w niewoli czuje się dość bezpiecznie, rzadko tylko rozkłada swój kołnierz.

5). Jaszczurka kołnierzasta znajduje się na australijskiej monecie dwucentowej. Australijczycy nazywają ją smoczą jaszczurką, od kształtu ciała, które bywa ozdobione osobliwymi fałdami, kolcami i brodawkami.