Janów Podlaski: co warto zobaczyć?

Jest miastem urzekającym swą atmosferą, ciekawymi zabytkami oraz stadniną koni, która skutecznie przyciąga tutaj turystów – nie tylko polskich. Janów Podlaski z pewnością zasługuje na nasze zainteresowanie, a wycieczki po jego terenie mogą się dla każdego z nas okazać wspaniałą przygodą. Co warto tutaj zobaczyć?

Z kart historii – Janów Podlaski i jego dzieje


Janów Podlaski może się pochwalić dość długą i ciekawa historią, w odkrywaniu której pomagają nam liczne zabytki. Pierwsze wzmianki na temat tego miejsca pochodzą z pierwszej połowy XV wieku, kiedy Janów zwany był jeszcze Porchowem i stanowił własność biskupów łuckich. Gdy w rejonie Łucka zrobiło się niebezpiecznie, biskupi wybrali dla siebie miejsce spokojniejsze i bezpieczniejsze. W ten oto sposób Porochów awansował, stając się biskupią siedzibą. A ponieważ awans ten spotkał miasto za sprawą Jana Łosowicza, nadanie mu nowej nazwy było w pełni uzasadnione. W ten oto sposób Porchów stał się Janowem, a jednocześnie ośrodkiem miejskim, którego znaczenie konsekwentnie wzrastało. Dzięki biskupom powstały tu nowe świątynie oraz zamek, seminarium duchowne oraz klasztor dominikanów. Ostatnim biskupem, który urzędował w tym mieście, był Adam Naruszewicz – ceniony duchowny, a jednocześnie jeden z bardziej znanych przedstawicieli polskiego oświecenia. Niestety, konflikty trwające w XVII wieku, lata zaborów oraz II wojny światowej sprawiły, iż w 1944 roku Janów utracił prawa miejskie. O jego dawnym znaczeniu wciąż jednak przypominają ciekawe zabytki, którym w trakcie wycieczki po wschodniej części kraju warto poświecić nieco więcej uwagi.

Janów Podlaskim i jego skarby


W Janowie Podlaskim nie brak miejsc, które przypominają nam o tym, iż spacerujemy po terenie dawnego miasta. Choć dawny rynek miejski przemieniono w park, wciąż panuje tu wyjątkowa atmosfera. Wielką ciekawostką – pochodzącą z 1928 roku stacją benzynową z ręcznymi dystrybutorami paliwa. Ciekawym zabytkiem sakralnym, z którego Janów Podlaski może być dumny, jest okazały kościół Świętej Trójcy, zbudowany w latach 1714-1735 przy janowskim rynku. W kościele tym do dziś można ujrzeć wiele ciekawych dziel sztuki sakralnej z XVIII wieku, przy czym największe zainteresowanie wzbudzają tu wielkie płótna, których autorstwo przypisuje się Franciszkowi Smuglewiczowi. Dla wiernych ważne jest z kolei to, iż w kościele tym znajdują się relikwie św. Wiktora, które do Janowa Podlaskiego trafiły w połowie XIX stulecia jako dar papieża Piusa IX. W Janowie warto się też przyjrzeć zabudowaniom dawnego seminarium, które obecnie służy jako siedziba szkoły średniej. Seminarium to może się pochwalić tak znanym absolwentem, jakim był ksiądz Stanisław Brzóska, znany m. in. ze względu na swój udział w powstaniu styczniowym. Innym obiektem sakralnym, zasługującym na zainteresowanie, jest kościół św. Jana Chrzciciela, służący przez pewien czas jako cerkiew prawosławna.

Z wizyta w stadninie konie


Dumą współczesnego Janowa Podlaskiego jest stadnina koni, do której w czasie wycieczki po tej miejscowości koniecznie trzeba zajrzeć. Stadnina ta powstała w 1817 roku na terenie dawnego folwarku Wygoda. Już w okresie międzywojennym, stadnina ta była znana i ceniona w całym kraju. Kto zajrzy na ten teren, ten będzie mógł pospacerować zabytkową aleją lipową, podziwiać piękne konie na pastwiskach, a jednocześnie – cieszyć się widokiem zabytkowych stajni, które mogą oczarować każdego. Stajnia Czołowa oraz Stajnia Zegarowa są przecież cennymi zabytkami z XIX wieku, a wizyta na ich terenie dostarczy niezapomnianych wrażeń wszystkim miłośnikom architektury. Warto tez zwrócić uwagę na potężne głazy, które ułożono w miejscu pochówki tutejszych koni.

Co warto zobaczyć w okolicach Janowa Podlaskiego?


Kto znajdzie tanie noclegi na terenie Janowa Podlaskiego, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po jego najbliższej okolicy. Gdzie warto się wybrać? Dla miłośników przyrody nie lada gratką stanie się wizyta na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Spacer po ścieżce przyrodniczej „Nadbużańskie Łęgi”, wizyta na terenie Uroczyska Zaborek oraz wizyta w Starym Pawłowie, znanym m. in. z drewnianej cerkwi św. Mikołaja z 1930 roku – oto wybrane propozycje, na które warto postawić.

Janów Podlaski ma się czym pochwalić, a tutejsze zabytki mogą oczarować każdego z nas. To dawne miasto wciąż zachwyca, a wizyta na jego terenie na długo pozostanie w naszej pamięci.