Zwierzęta zapadające w sen zimowy – hibernacja

Oto zwierzęta, które zapadają w sen zimowy:

1). Popielica (pilch):
a). rodzina – popielicowate (pilchowate).
b). występowanie – występuje w lasach liściastych i mieszanych środkowej, południowej i wschodniej Europy oraz południowo-zachodniej Azji.
c). charakterystyka – długość ciała wynosi od 12-19 cm, długość ogona do 16 cm; wierzch ciała, boki i ogon srebrzystopopielate, brzuch biały; ogon puszysty; jest aktywna nocą; odżywia się nasionami i owocami oraz owadami; w Polsce jest pod ochroną.

2). Borsuk (jaźwiec):
a). rodzina – łasicowate.
b). występowanie – lasy Eurazji.
c). charakterystyka – jego długość ciała wynosi do 80 cm, długość ogona 12-20 cm, wysokość w kłębie do 30 cm; sierść długa, szczeciniasta, białoszara z domieszką czarnych włosów na grzbiecie, na brzuchu brązowoczarna; głowa biała, po bokach 2 czarne pasma obejmujące czy; prowadzi zmierzchowo-nocny tryb życia; jest wszystkożerny.

3). Żołędnica:
a). rodzina – popielicowate (pilchowate).
b). występowanie – można ją spotkać głównie w lasach liściastych i mieszanych Europy i północnej Afryki.
c). charakterystyka – długość ciała wynosi od 11- 14 cm, długość ogona 9-12 cm; ubarwienie popielatorude, brzuch żółtawy, na boku głowy czarna plama; uszy duże; prowadzi nadrzewny tryb życia; aktywna nocą; odżywia się nasionami i owocami, czasami owadami; w Polsce nieliczna, objęta ochroną.

4). Alaktaga:
a). rodzina – skoczkowate.
b). występowanie – można spotkać na pustyniach i suchych stepach od Ukrainy po Mongolię.
c). charakterystyka – długość głowy i tułowia wynosi do 26 cm, długość ogona do 30 cm; ubarwienie brązowe na grzebiecie, spód biały; tylne kończyny dłuższe od przednich, uszy długie; porusza się skokami, prowadzi nocny tryb życia; jest roślinożerna.

5). Suseł moręgowany:
a). rodzina – wiewiórkowate.
b). występowanie – można spotkać na terenach bezleśnych, stepach, pastwiskach i miedzach wschodniej Europy, Azji Mniejszej i Syrii.
c). charakterystyka – długość ciała wynosi od 18-24 cm; długość ogona 5-7 cm; grzbiet szarożółtawy, miejcami jaśniejszy, co daje efekt pstrego ubarwienia, ale bez wyraźnych plam, spód ciała żółtawy, podgardle białe; aktywny w dzień; odżywia się zielonymi częściami roślin, nasionami i czasami owadami.

6). Baribal (niedźwiedź czarny):
a). rodzina – niedźwiedziowate.
b). występowanie – można spotkać w lasach Ameryki Północnej.
c). charakterystyka – długość ciała do 180 cm, długość ogona 12 cm, waga do 150 kg; ubarwienie zmienne: czarne, czekoladowobrązowe, rudobrązowe, a nawet białe; dobrze wspina się po drzewach; odżywia się pokarmem roślinnym i zwierzęcym, także padliną, łowi ryby; rzadki występuje przede wszystkim w parkach narodowych.

7). Jeż zachodni:
a). rodzina – jeżowate.
b). występowanie – brzegi lasów liściastych i mieszanych oraz zarośla większości Eurazji.
c). charakterystyka – długość ciała do 30 cm, długość ogona do 5 cm; na grzbiecie i po bokach pokryty kolcami długości 2-3 cm o barwie szarobrunatnej, przechodzącej po bokach w rudożółtą, strona brzuszna pokryta grubymi, białoszarymi lub brunatnymi włosami; w przypadku zagrożenia charakterystycznie zwija się wkulę; prowadzi zmierzchowo-nocny tryb życia; odżywia się ślimakami, owadami, dżdżownicami, gadami, płazami i młodymi ssakami, również padliną.

8). Żmija zygzakowata:
a). rodzina – żmijowate.
b). występowanie – spotkamy w podmokłych lasach Eurazji.
c). charakterystyka – jej długość dochodzi do 90 cm; ubarwienie zmienne: szara lub ruda z wyraźnym czarnym zygzakiem na grzbiecie albo czarna, z zygzakiem zlewającym się tłem; aktywna przede wszystkim w godzinach przedpołudniowych; odżywia się głównie drobnymi gryzoniami; jest jajożyworodna; jest pod ochroną.

9). Koszatka:
a). rodzina – popielicowate (pilchowate).
b). występowanie – występuje głównie w liściastych lasach środkowej i wschodniej Europy oraz zachodniej Azji.
c). charakterystyka – długość ciała dochodzi do 10 cm, ogona do 9 cm; grzbiet rudawy lub popielaty, brzuch żółtawobiały, na boku głowy czarna plama; jest aktywna nocą; odżywia się owocami i nasionami, rzadziej owadami; w Polsce jest pod ochroną.

10). Chomik europejski:
a). rodzina – chomikowate.
b). występowanie – pola uprawne, stepy i nieużytki Europy i zachodniej Azji.
c). charakterystyka – jego długość ciała dochodzi do 30 cm, długość ogona do 6 cm; ciało krępe z krótkimi kończynami; grzbiet brązowy, brzuch czarny, na policzkach, za uszami i po bokach ciała żółtawe plamy; pod policzkami posiada torby policzkowe służące do przenoszenia pokarmu; aktywny przede wszystkim nocą; odżywia się nasionami, roślinami, ślimakami i owadami.

11). Świstak:
a). rodzina – wiewiórkowate.
b). występowanie – spotkamy go w wysokogórskich łąkach Tatr i Alp.
c). charakterystyka – długość ciała dochodzi do 60 cm, długość ogona do 16 cm; grzbiet szarożółtawy, spód jaśniejszy; ciało krępe, kończyny krótkie; wierzch głowy i koniec ogona prawie czarne; odżywia się ziołami i trawą; tworzy kolonie złożone z kilkunastu osobników; w Polsce pod jest pod ochroną.

12). Orzesznica:
a). rodzina – popelicowate (pilchowate).
b). występowanie – spotkamy w lasach i zaroślach Europy (oprócz obszarów północy) oraz Azji Mniejszej.
b). charakterystyka – jej długość ciała dochodzi do 9 cm, długości ogona do 8 cm; wierzch ciała, boki i ogon żółtaworude, spód białawy z żółtym nalotem, na podgardlu biała plama; aktywna nocą; odżywia się owocami i nasionami; w Polsce jest pod ochroną.

13). Niedźwiedź brunatny:
a). rodzina – niedźwiedziowate.
b). występowanie – trudno dostępne lasy nizinne i górskie Eurazji, Afryki Północnej i Ameryki Północnej.
c). charakterystyka – osiąga długość 1, 5-2, 7 metra, długość ogona 8-16 cm; futro gęste i długie w różnych odcieniach brązu; aktywny przede wszystkim nocą; dobrze pływa i pokonuje strome zbocza, wszystkożerny (jada zarówno grzyby i jagody, jak i ssaki, od drobnych gryzoni po jelenie); w Polsce pod ochroną.

1 thought on “Zwierzęta zapadające w sen zimowy – hibernacja

  1. Co ciekawe, słyszałem, że zwierzęta potrafią wybudzić się z hibernacji w dowolnym momencie.

Comments are closed.