Dlaczego kot potrzebuje legowiska?

Powiedzenie, że 'koty chodzą własnymi ścieżkami’ idealnie odzwierciedla tryb życia domowego pupila. Te, które czują się pełnoprawnymi członkami rodziny, doskonale znają każdą przestrzeń domu. Godzinami zalegają na parapetach, w kątach salonów, na kanapach, w przedsionkach, a także w sypialni. Skoro potrafią przespać nawet 16 godzin, próbują znaleźć najlepsze miejsce, gdzie poczują spokój i azyl. Wynika to bardzo często z faktu, że w domu brakuje typowego dla kota legowiska. Dlatego też same próbują zbudować idealne posłanie, pozwalające im odpocząć. Tymczasem coraz więcej osób decyduje się na kocie legowisko. Poza tym że zapewnia ono komfort pupilowi, dodatkowo porządkuje przestrzeń mieszkalną. Dlaczego warto zainwestować w leżankę dla swojego kota? Czym się kierować, wybierając legowisko?

Czy legowisko dla kota jest rzeczywiście potrzebne?

Kocie legowisko to dużo więcej aniżeli miejsce odpoczynku pupila. Leżanka stanowi dla niego bezpieczną przestrzeń. To tutaj spędza przecież większą część dnia. Dlatego też w zależności od rodzaju legowiska dla kota, warto dopasować jego formę, kształt oraz materiał do indywidualnych preferencji kota. Owszem można pójść na skróty, wyjąć starą poduszkę i starać się przyzwyczaić do niej pupila. Jednak jest to rozwiązanie zarówno nieestetyczne, jak i krótkoterminowe. Nowoczesne legowiska dla kotów wykonane są z trwałych surowców, dzięki czemu to inwestycja na dłuższy czas. Zwierzęta tak jak ludzie, lubią mieć własny kąt. Znalezienie go wpływa na ich nastrój, rozwój i samopoczucie. Chcąc zapewnić swojemu pupilowi najlepsze warunki, warto wybrać idealne legowisko, które spełni oczekiwania i potrzeby pupila. Poza tym odpowiednie legowisko stanowi bezpieczną kocią przestrzeń, w której znajdzie on upragniony spokój. Szeroki wybór legowisk pozwala dopasować model do stylu wnętrza i uzupełnić aranżację pomieszczenia.

Jakie może być kocie legowisko?

Legowisko dla kota musi być przede wszystkim przytulne i wygodne. Warto zaznaczyć, że nie służy ono kotu tylko do spania. To w dużej mierze jego oaza spokoju. W specjalistycznych sklepach z kocimi akcesoriami jak ten dlakociarzy.pl, dostępnych jest wiele rodzajów legowisk o różnych kształtach i konstrukcjach. Można znaleźć wśród nich a’la domki, czyli modele zakryte jak np. 'Tunelowisko Pączek’ lub 'Kocie Uszy’. Tego rodzaju leżanki są doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza do domów, w których wychowuje się małe dzieci. Pozwalają bowiem pupilowi znaleźć bezpieczną przestrzeń i schronienie, gdy tylko poczuje taką potrzebę. Ciekawą formę mają także legowiska otwarte, idealne do ułożenia na parapecie. Natomiast alternatywą dla obydwu konstrukcji jest leżanka półotwarta jak np. 'Miętowy Koszyczek’ wykonany z miękkiej i oddychającej bawełny.

Jak wybrać przytulne legowisko dla kota?

Koty to wyjątkowo charakterne zwierzęta. Każdy z nich ma swój indywidualny styl i tryb życia. Dlatego poszukiwania idealnego legowiska, warto zacząć od obserwacji samego pupila i jego upodobań. Dobrze jest się przyjrzeć pozycjom w jakich lubi spać, a także miejscom, które wybiera. Szuka bezpiecznego schronienia na wysokościach czy raczej skrywa się w kącie?

Wygodne legowiska dla każdego pupila

Dopasowane legowisko dla kota powinno być dostosowane do jego potrzeb. Rozmiar leżanki nie może być przypadkowy, a odpowiadać wielkości zwierzaka. Musi on czuć się w niej wygodnie, bez nadmiernego ścisku lub wrażenia przytłoczenia. Istotny parametr wyboru stanowi także materiał. Należy zwrócić uwagę na to, aby skład nie wywoływał alergii, był przyjazny dla środowiska, a przy tym ciepły i przytulny. Dodatkowo rodzaj materiału wpływa także na łatwość czyszczenia legowiska. Najlepiej decydować się na takie modele, które nie stanowią trudności pielęgnacyjnych.

Kot jako członek rodziny powinien znać swoje miejsce w domu. Inwestycja w legowisko gwarantuje nie tylko komfort pupilowi, ale również porządkuje przestrzeń mieszkalną. Ułożenie leżanki w konkretnym wnętrzu, buduje kocie przyzwyczajenia. Wyznaczenie miejsca odpoczynku sprawia, że czuje się on bezpiecznie, a przede wszystkim wie dokąd się udać, gdy tylko poczuje potrzebę odizolowania. To zaś przyczynia się do jego dobrego samopoczucia i prawidłowego rozwoju.