Konie fryzyjskie

Konie fryzyjskie są jedną z najdłużej znanych ras koni na całym świecie. Jeszcze przed naszą erą były to konie bojowe, natomiast pierwsze wzmianki na temat tej rasy można znaleźć w I wieku przed naszą erą u Tacyta. Także na średniowiecznych ilustracjach widnieją konie zmagające się podczas rycerskich turniejów oraz walczące na polu bitwy. Uważano je wówczas za najlepsze konie bojowe.


Pochodzą z Fryzji (północna Holandia). Są duże, o łagodnym charakterze, świetnej pracy w kłusie oraz dobrym wykorzystaniu paszy. Z powodu tych zalet zdobyły wielką popularność w Europie średniowiecznej. Jednak rasa ta straciła na znaczeniu wraz ze zmianą sposobu prowadzenia działań wojennych. Kiedy w XIX wieku przyszła moda na wyścigi kłusaków, wówczas okazało się, że konie te dobrze sprawdzały się w tej roli. Niestety zaczęto je krzyżować z innymi rasami, w celu poprawienia szybkości i dlatego liczba czystorasowych koni fryzyjskich spadła. Zostały jednak uratowane przez rolników fryzyjskich.

W roku 1879 powstała księga stadna koni fryzyjskich oraz rozpoczęto odtwarzanie czystej rasy, a bardzo surowe reguły sprawiły, iż hodowla była prowadzona na najwyższym poziomie.
Koń ten znowu robi karierę jako luksusowy towarzysz człowieka. Współcześnie użytkowany jest na wiele sposobów. Nadaje się i do zaprzęgów i do ujeżdżania. Sprawdza się również jako koń spacerowy i świetnie nadaje się także do hipoterapii. Konie fryzyjskie dzięki głęboko pielęgnowanym i zakorzenionym cechom rasowym po dzień dzisiejszy zachowały właściwy im charakter, to znaczy bujne owłosienie, kruczoczarną maść bez odmian oraz doskonałe usposobienie i piękny ruch z wysoką akcją kończyn. Do charakterystycznych cech tej rasy należą mocne kończyny, wysoko osadzona szyja, posiadanie szczotek pęcinowych oraz skośna łopatka.

Mają wysoką inteligencję, bardzo dobry charakter, chętnie współpracują z człowiekiem, są również ufne oraz cechuje je mała skłonność do narowów. Te cechy spowodowały, iż w ciągu ostatnich 22 lat konie fryzyjskie zaczęto hodować na całym świecie.
Konie te są idealne dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z końmi, i to nie tylko ze względu na doskonały charakter, ale też z powodu osiągania sukcesów oraz możliwości rozwoju hodowli.