Codzienna pielęgnacja konia – na czym polega?

Posiadanie własnego konia wiąże się z wieloma obowiązkami. Bez wątpienia można do nich zaliczyć konieczność codziennej pielęgnacji tego zwierzęcia. Należy dbać nie tylko o jego sierść i regularne wyczesywanie włosia, ale także o kopyta swojego pupila. Codzienna pielęgnacja konia powinna uwzględniać również dostosowanie żywienia i warunków, w jakich zwierzę przebywa do jego aktualnych potrzeb. Na czym dokładnie polega codzienna pielęgnacja konia? Podpowiadamy.

Czyszczenie konia

Ze względu na to, że konie lubią tarzać się w ziemi, ponieważ takie działanie traktują jako dodatkową aktywność fizyczną, należy codziennie czyścić ich sierść. W tym celu możemy wykorzystać na przykład ryżową szczotkę z twardym włosiem. Za jej pomocą można usunąć grubą warstwę ziemi czy piasku. Następnie warto użyć zgrzebła. Tego przyrządu, zwłaszcza w wersji metalowej nie należy stosować jednak na częściach ciała konia, w których wyraźnie wystają kości. Zgrzebła najlepiej użyć tylko do sklejonego włosia. W neurologicznych miejscach zaś najlepiej sprawdza się zgrzebło gumowe.

Jak dbać o sierść konia?

O sierść konia należy dbać codziennie. Działania, które należy podejmować, powinny być wielokierunkowe. Mowa tutaj więc nie tylko o wyczesywaniu sierści, ale również stosowaniu odpowiedniej diety, która dostarczy zwierzęciu wszystkich niezbędnych witamin i mikroelementów. W żywieniu swoich pupili można wykorzystywać musli dla koni, które jest zaprojektowane w taki sposób, aby zaspokajało potrzeby żywieniowe tych zwierząt, dostarczając im wszystkich niezbędnych witamin i minerałów, które są im potrzebne do prawidłowego rozwoju, a jednocześnie stanowią budulec masy kostnej czy tkanek łącznych. Pamiętajmy, że kondycja zwierzęcia jest widoczna na pierwszy rzut oka, a lśniąca sierść i mocne kopyta świadczą dobrze o właścicielu konia.

Jak pielęgnować sierść konia?

Każdego dnia należy czyścić konia a następnie po użyciu twardej szczotki oraz metalowego i gumowego zgrzebła zastosować miękką szczotkę. Ważne jest też rozczesanie ogona. Jeżeli czynność ta sprawia nam problemy, możemy sięgnąć po odżywki dla koni, które nie tylko ułatwiają rozczesywanie włosia, ale też zapewniają jego połysk. Należy pamiętać również o rozmasowaniu gumowym zgrzebłem lub rękawicą miejsc, które miały styczność z siodłem.

Jak dbać o kopyta konia?

Codziennie należy dbać również o kopyta konia. Nawet jeżeli danego dnia zwierzę nie uczestniczyło w treningu i nie opuszczało swojego boksu, to ze względu na to, że ma ciągły kontakt z brudnym podłożem, należy szczególnie dbać o czystość jego kopyt. Brak higieny w tym obszarze może w skrajnych przypadkach doprowadzić do gnicia newralgicznych części kopyt. Dlatego każdego dnia należy wykorzystywać szczotkokopystkę, aby usunąć resztki błota, piasku i inne zanieczyszczenia z kopyt. Warto wykorzystać również wodę z szarym mydłem, aby jeszcze lepiej je wyczyścić.