Derka dla konia – czym jest i jak wybrać idealną?

Z pewnością nikt nie widział dziko żyjącego konia, który biega w derce. Dlaczego ich nie potrzebują? Ponieważ konie żyjące jedynie na padokach, zmieniają swoją sierść zgodnie z porami roku i towarzyszącą im temperaturą. Natomiast konie rekreacyjne i sportowe oprócz przebywania na padokach, część doby spędzają również w stajni. Temperatura w niej bywa wyższa niż na dworze, a zwierzęta odczuwają zmiany temperatur. Wyjątkowo srogie zimy, nagła zmiana temperatury, porywisty wiatr – każdy z tych czynników może im zaszkodzić.

​Derka dla konia – dlaczego jest potrzebna?

Konie w okresie jesiennym gubią starą sierść, a w jej miejsce wyrasta nowa – zimowa. Jest ona dłuższa i gęstsza. Na porost nowej sierści ma wpływ rasa konia, ale również temperatura w stajni. Jeśli pomieszczenie jest dobrze wentylowane, koń hartuje się i jest przyzwyczajony do chłodu, który czeka go na świeżym powietrzu to porost zimowej sierści jest ogromny.

Taką sierść trudno jest wyczesać. Treningi z końmi w zimowej sierści również nie należą do najbardziej udanych, ponieważ koń męczy się i poci już podczas kłusa. Aby zapobiec wzrostowi zimowej sierści konie można golić lub zacząć okrywać derką już podczas pierwszych spadków temperatury.

Ogolone konie o wiele łatwiej jest doczyścić, a także nie pocą się tak mocno podczas treningu. Jednak należy pamiętać, że derka dla konia jest obowiązkowym elementem ubioru przystrzyżonego zwierzęcia, przez praktycznie cały czas.

​Jak wybrać idealną derkę dla konia?

Dostępnych jest kilka rodzajów derek, co można zauważyć przeglądając ofertę sklepu internetowego https://konik.com.pl/derki . Wśród nich, wyróżnić możemy derki padokowe, stajenne, osuszające, transportowe, siatkowe. Czasem możemy natrafić również na podział derek na przejściowe oraz zimowe. Aby wybrać idealną derkę należy zastanowić się podczas jakich aktywności koń będzie z niej korzystał, a także jaka temperatura panuje na dworze.

Rozmiar derki należy dobrać mierząc konia centymetrem od kłębu do nasady ogona. Następnie uzyskaną długość należy zaokrąglić do najbliższego możliwego rozmiaru derki.