Gruda u konia – czym ją skutecznie wyleczyć?

Czym jest i skąd się bierze gruda u konia?

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym powinniśmy zadbać o nasze konie ze szczególną uwagą. Ich zdrowie i samopoczucie jest w gorszej kondycji, przez co narażone są na więcej chorób, niż w sezonie letnim. Jedną z typowych przypadłości, z jaką może mierzyć się w tym czasie koń jest gruda. Gruda to infekcja skórna, pojawiająca się najczęściej na pęcinach, piętkach i ostrogach. Odpowiedzialna za nią jest bakteria o nazwie Dermatophilus congolensis, która atakuje wtedy, kiedy naturalna bariera ochronna skóry naruszona jest przez wilgoć i zimno, a odporność zwierzęcia spada. Jak objawia się i do czego prowadzi gruda?

Pierwsze objawy grudy – jak rozpoznać grudę u konia?

Pierwsze objawy grudy pojawiają się na zgięciu pęcinowym i na piętkach – są to niewielkie, zrogowaciałe grudki i brodawki, będące w rzeczywistości nadmiernie złuszczającym się naskórkiem. Są na tyle małe, a do tego pokryte sierścią, że trudno je w ogóle dostrzec. Niezaopiekowane, wraz z postępem choroby rozrastają się w strupy. Strupy te są o tyle charakterystyczne, że wyglądem przypominają zaschnięte błoto, dlatego wciąż mogą pozostać niezauważone. Brak wnikliwej obserwacji zwierzęcia to niestety częsty błąd jeźdźca. Dalszy rozwój infekcji obejmuje opuchliznę i ból, potem kulawiznę, w ciężkich przypadkach nawet gorączkę, a w skrajnych – martwicę. Teraz, kiedy wiemy już na co zwracać uwagę, by nie dopuścić do rozwoju grudy, skupmy się na tym, co możemy zrobić, żeby się jej pozbyć.

Rozpraw się z grudą u swojego konia w trzech prostych krokach

Podejrzewasz u swojego konia grudę? Dobrze, że udało się ją w porę zauważyć! Najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który zweryfikuje Twoje przypuszczenia, oceni stan postępu infekcji i dobierze indywidualną terapię. A nawet jeśli choroba jest we wczesnym stadium, pamiętaj o ogólnym schemacie walki z grudą – trzech podstawowych krokach, które pomogą zwierzęciu wrócić do zdrowia:

  • Oczyszczaj i dokładnie osuszaj zainfekowane miejsce – przynajmniej dwa razy dziennie.
  • Pomóż ranom szybciej się zagoić: zadbaj o dobrą wentylację skóry. Przystrzyż szczotki i usuń strupy (jeśli trudno jest się ich pozbyć, zmiękcz je najpierw, na przykład nawilżającym opatrunkiem okluzyjnym).
  • Wybierz odpowiedni preparat ochronny i regenerujący, który wyleczy zwierzę.

Skuteczne preparaty na grudę u konia

Skuteczny preparat na grudę u konia to taki, który działa dwuetapowo. Z jednej strony powinien działać bakteriostatycznie i dezynfekująco, z drugiej zaś wzmacniać i regenerować skórę. W sklepie First Horse on the Moon posiadamy sprawdzoną i przetestowaną ofertę produktów o szybkim działaniu. Przygotowaliśmy specjalną tabelkę, aby je przybliżyć, a wszystkie produkty znajdziecie na naszej stronie w zakładce „Preparaty na grudę„. Wśród nich znajdziecie zarówno produkty, które zaleczą grudę oraz takie, które ochronią konia przed nawrotem choroby.

Nazwa preparatu Producent Pojemność opakowania Cena Cena za 100g/ml
Dermasept Over Horse 210g 79zł 37,60zł
Mud Tamer Jump IT 200g 68zł 34,00zł
Good Care You & Your Horse 300ml 65zł 21,60zł
Skin Protection Black Horse 500ml 60zł 12,00zł

Jak zapobiegać nawrotom grudy i jak działać profilaktycznie?

Stosowanie ochronnej maści, zwłaszcza w deszczowe dni jest niezwykle istotne dla ochrony przed grudą. Sama maść jednak nie rozwiąże wszystkich problemów – najważniejszy jest czujny i dbający jeździec. Dlatego pamiętaj o tym, żeby:

  • Codziennie sprawdzać stan kopyt.
  • Pielęgnować nogi i kopyta zwierząt wracających do stajni – zwłaszcza, jeśli pokryte są błotem.
  • Ograniczyć styczność kopyt z terenami podmokłymi i bagnistymi.

Obserwuj swoje zwierzę i poświęcaj mu uwagę – tylko dzięki temu możesz zauważyć zmiany i pomóc zwierzęciu, zanim przerodzą się one w choroby.