O czym warto wiedzieć, rozpoczynając naukę jazdy konnej?

Jazda konna to wiele korzyści dla organizmu, przede wszystkim wzmocnienie mięśni, lepsza odporność, poprawa kondycji ruchowej i równowagi. Jazda konna pozytywnie wpływa też na kręgosłup, pomagając zachować właściwą postawę ciała, poprawia krążenie, a kontakt ze zwierzęciem uspokaja i pozwala się zrelaksować. Do jazdy konnej trzeba się jednak odpowiednio przygotować, kupując strój jeździecki czy ucząc się, jak karmić i pielęgnować konia.

Jaki strój do jazdy konnej będzie najwygodniejszy?

Rozpoczynając przygodę z jazdą konną, trzeba pamiętać o odpowiednim stroju jeździeckim. Najważniejszy będzie oczywiście kask jeździecki, który ochroni głowę na wypadek upadku. Warto wybrać kask z regulowanym zapięciem, tak aby odpowiednio go dopasować. Kolejna ważna sprawa to strój jeździecki składający się z koszulki, kamizelki, spodni i butów do jazdy konnej. Ubranie musi zapewnić komfort jazdy i nie krępować ruchów. Jako kamizelka jeździecka dobrze sprawdzą się modele kamizelek z siatki mesh, która powoduje, że ubranie jest bardziej przewiewne. Do jazdy konnej wystarczy zwykły bawełniany T-shirt. Jeśli chodzi o spodnie, to warto postawić na tradycyjne bryczesy, zwiększają one przyczepność do siodła, zapobiegają otarciom, a dodatkowo są bardzo wygodne. Alternatywą dla bryczesów mogą być legginsy. Trzeba jednak pamiętać, że spodnie muszą być wąskie na całej długości, aby np. końcówki nie zaplątały się w strzemiona. Na wypadek jazdy konnej podczas deszczowej pogody, warto zaopatrzyć się też w kurtkę przeciwdeszczową czy polar z kołnierzem. Wybierając obuwie można postawić na sztyblety lub oficerki. Jedne i drugie będą się prezentować bardzo stylowo. Buty powinny mieć płaską i twardą podeszwę oraz niewielki obcas, a także sięgać ponad kostkę. Należy unikać butów sznurowanych. Przed zakupem buty trzeba zmierzyć, aby mieć pewność, że nie spowodują one otarć podczas jazdy, a także pozwolą na swobodne poruszanie się i stabilne oparcie stopy o strzemię. Dodatkowo warto też zdecydować się na zakup ochraniaczy, długich skarpet jeździeckich czy rękawiczek.

Akcesoria do jazdy konnej. Które kupić?

Oprócz stroju do jazdy konnej warto też zakupić akcesoria, które nie tylko ułatwią jazdę, ale też sprawią, że stanie się ona bardziej przyjemna. Bardzo ważny będzie wybór odpowiedniego siodła do jazdy konnej. Najlepiej jeśli będzie ono wykonane z naturalnej skóry w połączeniu z dobrej jakości materiałami syntetycznymi. Warto również rozważyć zakup podkładki pod siodło, która poprawi komfort jazdy, a także zmniejszy nacisk na grzbiet konia. Trzeba też zwrócić uwagę na strzemiona. Powinny one posiadać antypoślizgową powłokę, a także być na tyle elastyczne, aby umożliwić wygodne wsiadanie na konia. Ważne będą również wodze. Muszą one mieścić się w dłoniach, nie mogą więc być zbyt grube. Warto postawić na model z przesuwną regulacją, dzięki czemu wodze będzie można odpowiednio dopasować w trakcie jazdy.

Jak pielęgnować konia?

Jazda konna to nie tylko przyjemność, ale też obowiązki, gdyż konia trzeba pielęgnować. Konie powinny być regularnie wyczesywane i czyszczone. W tym celu warto kupić zestaw szczotek, kulki do zbierania sierści, a także szampony do grzywy i sierści. Przydatny będzie też płyn odstraszający owady, maść rozgrzewająca czy balsam na otarcia. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na kopyta konia, które muszą być pielęgnowane bardzo dokładnie, gdyż mają one duży wpływ na zdrowie i ogólną kondycję zwierzęcia. Warto pamiętać o tym, że konie wymagają odpowiedniego schronienia, które ochroni je przed niekorzystnymi warunkami środowiska, takimi jak wysoka temperatura czy śnieg i wiatr. Konie powinny też mieć odpowiednią porcję ruchu, trzeba je więc regularnie wyprowadzać. O konia trzeba dbać również podczas jazdy. Warto zakupić ochraniacze dla konia, które zabezpieczą kopyta czy tzw. kaloszki, które zamortyzują uderzenia podków i ograniczą ryzyko zranienia. Na zimę warto wybrać np. ochraniacze ocieplane.

Czym karmić konia?

Dieta konia powinna być zbilansowana i zawierać wszystkie niezbędne składniki mineralne i witaminy, a ilość dostarczanego zwierzęciu pokarmu powinna zależeć od stanu zdrowia, wieku, czy rasy konia. Najważniejszy składnik pożywienia konia to oczywiście siano. Przydatna będzie tutaj specjalna siatka lub torba na siano, która ułatwi karmienie. Koń powinien też być karmiony wysokiej jakości paszą. Konia należy karmić niewielkimi porcjami kilka razy dziennie i o stałych porach. Dietę konia warto też od czasu do czasu wzbogacić np. elektrolitami czy siemieniem lnianym. Na rynku dostępne są również cukierki dla koni. Końska cukierenka to np. kolorowe muffinki w ulubionych końskich smakach, lizaczki, paluszki, bajgle, a nawet specjalne sushi. Będzie to nie tylko pożywna przekąska, ale też forma nagrody dla konia. Koniecznie trzeba pamiętać o tym, żeby koń miał zawsze świeżą wodę do picia.