Dlaczego warto zmienić dietę kota po sterylizacji?

Sterylizowanie domowych zwierząt, zwłaszcza kotów, wynika nie tylko z chęci zapobieżenia ich niekontrolowanemu rozmnażaniu się, ale także zmianie naturalnych zachowań. Koty po sterylizacji stają się spokojniejsze i bardziej towarzyskie, nie mają również skłonności do znaczenia terenu, a ich mocz ma mniej ostry zapach. Niestety sterylizowane zwierzęta mają większą skłonność do tycia. Dlatego karma dla kotów po sterylizacji ma niższą gęstość kaloryczną od karmy tradycyjnej i zawiera mniej tłuszczu.

Codzienna dieta kota po sterylizacji

Negatywną konsekwencją sterylizacji kotów jest zauważalny spadek ich codziennej aktywności i spowolnienie metabolizmu, co przy utrzymywaniu dotychczas stosowanej, wysokokalorycznej diety, zwykle kończy się u zwierzęcia szybko postępującą otyłością i związanymi z nią schorzeniami. Kotów po sterylizacji nie należy przekarmiać, ale nie można również głodzić. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór specjalistycznej karmy dla sterylizowanych kotów, która ma mniejszą gęstość kaloryczną, zawiera mniej tłuszczu, ale dużo wartościowego białka. Dzięki temu jest smaczna i chętnie pobierana przez zwierzę. Specjalna karma dla kotów sterylizowanych pomaga utrzymać prawidłową wagę ciała zwierzęcia, zaspokajając jego apetyt,  a w przypadku mokrych wersji takich karm, również jego codzienne zapotrzebowanie na wodę.

Profesjonalne karmy dla kotów sterylizowanych

W sprzedaży znaleźć można wiele specjalistycznych produktów żywieniowych dla zwierząt po zabiegu sterylizacji. To produkty o obniżonej kaloryczności w stosunku do karm tradycyjnych, zawierające substancje, które gwarantują uczucie sytości, a tym samym ograniczają głód i łaknienie. Karma dla sterylizowanego kota jest najczęściej karmą mokrą, bez zbóż, z tauryną, która jest niezbędna dla prawidłowego procesu wchłaniania tłuszczy. Organizm kota nie ma zdolności do wytwarzania potrzebnej ilości tauryny i zwierzę musi pobrać ją wraz z pokarmem. Profesjonalna karma dla kotów po sterylizacji zawiera również korzystne dla zwierzęcia nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały, których potrzebuje organizm zwierzęcia do prawidłowego funkcjonowania.

Zmiana codziennej diety kota po sterylizacji jest koniecznością, jeśli nie chcesz, by zwierzę stało się otyłe i zaczęło chorować, na przykład na cukrzycę. Najlepszym na to sposobem jest zastąpienie tradycyjnej karmy przez specjalną karmę dla kotów sterylizowanych, najlepiej mokrą, o obniżonej gęstości kalorycznej, ale bogatą w białko, taurynę i wszystkie inne składniki ważne dla zdrowia kota.