Dlaczego warto jeździć na koniu?

Jazda na koniu, czy to w sposób rekreacyjny, czy sportowy, jak np. sporty jeździeckie, przynosi wiele korzyści dla naszego zdrowia. Co więcej, nie tylko jeśli chodzi o naszą kondycję fizyczną, ale również w odniesieniu do naszego umysłu tak bardzo, że dobrym przykładem tego jest duża ilość terapii psychologicznych, które są wykonywane przy pomocy tych zwierzętach, znanych jako hipoterapia.

Jeśli lubisz zwierzęta i przyrodę, to jazda konna może być dla Ciebie idealnym zajęciem, czy to jako regularny sport, czy też jako rekreacja od czasu do czasu. Co więcej, jazda konna jest polecana dla wszystkich grup wiekowych, a dzieci zazwyczaj ją uwielbiają.

1. Poprawia naszą postawę

Nie można jeździć na koniu w byle jaki sposób, trzeba jeździć z prostymi plecami. Dzięki temu będziemy świadomi swojej złej postawy i łatwiej będzie nam ją skorygować.

2. Zwiększa siłę i napięcie mięśni

Jazda na koniu wykorzystuje dużą liczbę mięśni, za pomocą których utrzymujemy równowagę, pozycję i prowadzimy zwierzę. Dlatego jazda konna nie ma nic wspólnego z bezczynnym siedzeniem, ale wzmacnia mięśnie nóg, dodatkowo tonizując brzuch.

3. Poprawia koordynację i refleks

Ponieważ jest to aktywność, w której nie masz absolutnej kontroli, ponieważ koń jest żywą i niezależną istotą, będziesz świadomy środowiska, zwierzęcia i wszystkiego, co dzieje się wokół ciebie, pracując w ten sposób nad swoi refleksem. Jeśli nie wiesz, gdzie możesz uprawiać jeździectwo, koniecznie sprawdź „Stadninie Koni Rumak”, jedną z najlepszych w Polsce.

4. Zmniejsza napięcie mięśni

Wprawdzie pierwsze doświadczenia na koniu powodują zakwasy po zakończeniu jazdy i zakwasy następnego dnia, ale gdy organizm przyzwyczai się do tej czynności jazda konna jest doskonałym ćwiczeniem na rozluźnienie naszych mięśni.

5. Zwiększa koncentrację i zakres uwagi

Kiedy jeździmy na koniu jesteśmy całkowicie skupieni na połączeniu ze zwierzęciem. Dyscyplina ta przyczynia się do pracy nad naszą zdolnością koncentracji, a jednocześnie świadomość wykonywanej czynności jest idealnym sposobem na oderwanie się od codzienności.

6. Poprawia samoocenę

Kontakt z koniem jest bardzo korzystny dla naszego umysłu. Ponadto obserwowanie naszych postępów, patrzenie jak komunikacja między tobą a zwierzęciem staje się coraz głębsza i jak uczysz się sobie z nią radzić jest satysfakcjonującym doświadczeniem i korzystnie wpływa na poczucie własnej wartości.